Ondertiteling en Teletekst

Teletekst-ondertiteling, ook bij opgenomen programma's

Teletekst-ondertiteling, ook bij opgenomen programma's

Veel programma's zijn tegenwoordig via teletekst ondertiteld (meestal pagina 888). Natuurlijk is dat handig voor dove en slechthorende mensen. Maar ook voor mensen met een goed gehoor kan het erg handig zijn, bijvoorbeeld bij het kijken naar een film op de BBC. Om ook teletekst-ondertiteling te hebben bij opgenomen programma's moet u goed opletten bij het kopen van een videorecorder, DVD-recorder of Harddisk-recorder.


Steeds meer programma's voorzien van teletekst-ondertiteling

De afgelopen jaren worden op de publieke omroep steeds meer programma's ondertiteld via teletekst-pagina 888.
De commerciele TV-stations doen dat minder, waarschijnlijk om financiele redenen. Als er door hen ondertiteld wordt gaat het vaak om enorm veelbekeken programma's zoals voetbalwedstrijden van het Nederlands Elftal of GTST (Goed Tijden Slechte Tijden). Het inmiddels verdwenen Tien (Talpa) van John de Mol was een uitzondering: ondanks dat het een commercieel station was, werden veel programma's ondertiteld. De druk op andere commerciele zenders om meer te gaan ondertitelen zal ongetwijfeld toenemen. Bij de regionale TV-zenders is het beeld gemengd, de een doet veel meer aan ondertiteling dan de ander. Ook bij deze zenders zal in de toekomst waarschijnlijk steeds meer ondertiteld gaan worden.

Harde achtergrondgeluiden of slechte geluidskwaliteit

Omdat men bang is dat programma's voor jeugdigen te saai worden, gebruiken programmamakers steeds vaker (harde) achtergrondmuziek. Hierdoor kan het gebeuren dat het gesproken woord van een programma minder goed verstaanbaar is. Vooral voor slechthorenden, maar ook voor anderen. Hierover worden vaak opmerkingen gemaakt, zoals ook regelmatig te lezen is op de teletekst-pagina's 316 en 318 (van de publieke omroep).

Een oplossing is om in deze gevallen, maar ook als de geluidskwaliteit om andere redenen minder is, teletekst-ondertiteling in te schakelen. Grappig is dat je dan soms ook meer informatie krijgt, omdat er ondertitelaars zijn die dingen vertellen die niet gezegd worden in de uitzending. Bij wielrennen en schaatsen gebeurt dat met enige regelmaat.

Volg meer van een anderstalig programma door teletekst-ondertiteling in te schakelen

Bij het kijken naar een programma op een buitenlandse TV-zender speelt het niet perfect beheersen van een andere taal een rol. Het kijken van een film op de BBC kan vermoeiend zijn omdat het begrijpen van de Engelse taal net iets meer tijd kost.
Een oplossing is dan om teletekst-ondertiteling in te schakelen. Practisch ieder programma van de BBC wordt ondertiteld !

Opnemen van teletekst-ondertiteling bij programma's

Als je gewend bent om teletekst-ondertiteling te gebruiken, wil je dat natuurlijk ook bij programma's die je opneemt. Een probleem daarbij is dat veel opname-apparaten hiervoor geen mogelijkheden bieden.

VHS-videorecorder
De ouderwetse VHS-videorecorder biedt geen mogelijkheden omdat de beeldlijnen die de teletekst-signalen bevatten niet worden opgenomen. Er zijn in het verleden wel VHS-recorders geweest waarmee je ondertiteling kon opnemen, maar deze waren voorzien van een teletekst-decoder (en daarmee ook duurder).

S-VHS-videorecorder
Een Super-VHS-videorecorder (S-VHS) geeft een betere beeldkwaliteit dan een gewone VHS-recorder en neemt ook de beeldlijnen op met de teletekst-signalen. Voorwaarde is dan wel dat er speciale S-VHS-videobanden gebruikt worden. Bij het afspelen dient dan teletekst gekozen te worden op de afstandsbediening van de TV en moet de juiste pagina opgezocht worden.
Bij een minder sterk TV-signaal kan het voorkomen dat de teletekst ondertiteling storing vertoont en uitval van letters te zien geeft. Dat is de reden dat fabrikanten deze Teletekst-mogelijkheid nooit genoemd hebben in hun handleidingen. In de praktijk is het echter in Nederland vaak een goed te gebruiken mogelijkheid.

DVD-recorders en HD-recorders
De meeste DVD-recorders en HD(Harddisk)-recorders kunnen geen teletekst opnemen. Het zou erg prettig zijn als de fabrikanten in de toekomst meer modellen gaan maken waarmee dat wel kan.

Computer met TV-tuner en Vista Home Premium of XP Media Center Edition 2003
Het is mogelijk om een TV-programma inclusief ondertiteling op te nemen middels een PC die voorzien is van een TV-tuner (met teletekst) en die als besturingssysteem Windows Vista Home Premium of Windows XP Media Center Edition 2003 heeft.

Personal Video Recorders bij digitale televisie
Bij sommige digitale TV-aanbieders worden decoders met Harddisk (PVR, zogenaamde Personal Video Recorders) aangeboden waarmee de beeldlijnen met het teletekst-signaal wel opgenomen worden. Het verdient aanbeveling om dit voor aanschaf uit te testen.

Het is dus even goed opletten bij de aanschaf van Video-, DVD- of HD-recorder danwel PVR, om ook van teletekst ondertiteling te kunnen genieten bij opgenomen programma's. Advies is om naar een goede winkel te gaan en te vragen om een demonstratie die aantoont dat het werkt.
© 2007 - 2008 Marcel68, gepubliceerd in Multimedia (Electronica) op 23-08-2007, laatst gewijzigd op 02-09-2008. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Marcel68 is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen


Reageer op het artikel "Teletekst-ondertiteling, ook bij opgenomen programma's"


Door Abo op 30-11-2008

Ik vind dat veel programma's nog ondertiteling missen. Oplossing is gebruik te maken van de kracht van internet. Veel "illegale" films zijn als ze op het net verschijnen binnen enkele uren van ondertiteling voorzien. Daar zou TT888 ook gebruik van kunnen maken. Wedden dat het werkt? Reactie infoteur op 30-11-2008:Hallo Abo,
Je zou het voor kunnen stellen aan de omroepen, maar ik weet niet of ze dit gaan gebruiken. Ze zullen toch zelf de controle willen houden over de ondertitels die ze uitzenden. Het beste zou zijn als er gewoon meer geld beschikbaar komt voor ondertiteling. Dan is het ook nog eens goed voor de werkgelegenheid.
Met vriendelijke groeten, Marcel.

Door Victor de Waal op 27-07-2008

Momenteel doe ik het nog via de videorecorder, beeld opnemen MET teletekst, beeld doorlussen naar de harddisk recorder end ie neemt dan het videobeeld op waar de teletekst dan in zit.

Maar die videorecorder gaat het ooit ook begeven, dus ik ben ook op zoek naar iets anders. Dat UPC het niet ondersteunt is balen, want laten wij nou NET die hebben.

Blijft over: S-vhs. Vandeweek maar eens gaan kijken en ook kijken of ze er nog banden voor hebben. Reactie infoteur op 27-07-2008:Hallo Victor,
In eerdere reacties wordt gesproken over PVR's van Humax en Samsung waarmee je teletekst-ondertiteling kunt opnemen, en die apparaten kunnen inderdaad niet gebruikt worden als UPC de kabelexploitant is.
Maar... misschien zijn er wel PVR's die bij UPC gebruikt kunnen worden en die ook teletekst kunnen opnemen. Ik zou dat gewoon eens informeren bij UPC. Overigens zie ik op de site van UPC dat ze het hebben over DVR (Digitale Video Recorder) ipv PVR.
Andere mogelijkheden zijn natuurlijk ook Digitenne met een PVR die teletekst opneemt (weliswaar met minder zenders) of een PC met TV-tuner (inclusief Teletekst).
Overigens denk ik dat je S-VHS-videorecorders alleen nog maar bijvoorbeeld op marktplaats zult vinden en niet meer nieuw in de winkel. Banden lukt misschien nog wel, hoewel ik daarvoor ook eerst zou rondbellen voordat je op pad gaat.
Met vriendelijke groeten, Marcel.

Door J.J.BERKHOF op 07-04-2008

Op naar de 100 % ondertiteling. Week-end een voetbalwedstrijd op Belgie fezien omdat RTL geen ondertiteling.

Door Ton op 30-08-2007

"De meeste dvd-recorders en hd-recorders kunnen geen ondertiteling via teletkst onemen", meen ik te begrijpen. Aangezien wij er voorlopig maar een nodig hebben zou het fijn zijn te vernemen welk merk en/of type dat wel kan.
Zonder die mogelijkheid is voor deze slechthorenden oponemen vrijwel altijd zinloos.
Een positief, concreet antwoord zou ons zeer dankbaar stemmen!! Reactie infoteur op 14-01-2008:31-08-2007:
Ton,
Ik weet geen enkele DVD-recorder of HD-recorder waarmee het kan. Ik heb herhaaldelijk bij diverse fabrikanten (waaronder Philips, Panasonic, Sony) hiernaar geinformeerd en het was niet mogelijk.
Ik heb het wellicht wat voorzichtig geformuleerd om niet het risico te lopen dat er toch nog een apparaat door mij over het hoofd gezien was waarmee het wel kan.
Maar eigenlijk hoop ik op een reactie van iemand die met positief nieuws komt op dit gebied. Als ik hoor van recorders waarmee het wel kan, zal ik dat uiteraard graag vermelden.
Ik ben met je eens dat opnemen zonder txt-ondertiteling weinig zinvol is voor slechthorenden. Vandaar dat het ook zo vreemd is dat er zo weinig mogelijkheden zijn.
Daarom ben ik ook blij met de reactie van Edward Tie (die jij hieronder waarschijnlijk ook gezien hebt) die nog een nieuwe optie noemt mbv een PC.
Overigens is de Digitale-TV-PVR die ik in werking heb gezien met opnemen van txt-ondertiteling er een geweest van het merk Topfield tbv Digitenne.
Advies is om naar een goede winkel te gaan en te vragen om een demonstratie die aantoont dat het werkt, want expliciete informatie hierover heb ik nog nooit kunnen vinden in productinformatie of handleidingen van deze apparaten.
Met vriendelijke groeten, Marcel.

Aanvulling op 13 januari 2008:
Humax levert een PVR voor digitale kabeltelevisie (geschikt voor alle kabelexploitanten, behalve UPC) waarmee ondertiteling opgenomen kan worden.
Humax zegt op de eigen site (www.myhumax.nl) het volgende:
"Ondertiteling opgenomen programma's door Humax PVR9200 C
Onze klantenservice ontvangt veelvuldig de vraag of de ondertiteling ook opgenomen wordt met de Humax PVR9200 C.
De iPVR9200C neemt de volledige teletekst perfect op. Daarmee wordt het inderdaad mogelijk om de ondertiteling tijdens afspelen weer te gebruiken. Via teletekst pag. 888 roept u bij een opgenomen programma de ondertiteling op, net zoals u dat doet bij een 'live' bekeken programma. Het is dus niet zo dat de ondertiteling zelf opgenomen wordt. U kunt bij het afspelen daarom nog steeds kiezen of u wel of niet met ondertiteling wilt weergeven."

Aanvulling op 14 januari 2008:
Samsung levert ook een PVR voor digitale kabeltelevisie (geschikt voor alle kabelexploitanten, behalve UPC) waarmee ondertiteling opgenomen kan worden.
Vraag aan Samsung was: Als je een programma opneemt met de DCB-P850R, wordt dan ook de teletekst opgenomen ?
Ik wil dat graag weten omdat ik dan bij het afspelen teletekst-pagina 888 wil aanzetten met de ondertiteling.
Hun antwoord: "De DCB-P850R neemt inderdaad ook de ondertitels via pagina 888 van teletekst over."

Door Edward Tie op 27-08-2007

Computers met TV-tuner (Media Center )

Nieuwe computer die voorzien met TV-tuner en Windows Vista Prenium of Windows XP MCE kunnen ondertiteling op te nemen. Voor de gebruik kan je 888 in te stellen. Als opgenomen filmpjes kan je gewoon via Teletekst-knop en 888 tikken, dan zal ondertiteling op opgenomen film verschijnen. Ervaar het. Reactie infoteur op 16-09-2007:Naar aanleiding van deze reactie heb ik aan Edward Tie per mail nog wat aanvullende vragen gesteld, die ik hier (met achter ">>" zijn antwoorden) zal noemen:
1) Is er een speciale TV-tuner nodig of volstaat iedere willekeurige TV-tuner-insteekkaart (met teletekst-mogelijkheid) ?
>> ja Vrijwel alle TV-tuner hebben voorzien met teletekst-mogelijkheid. Beste TV-tuner is Hauppage 150MCE.
2) Hoe werkt het opnemen: is het een standaardmogelijkheid van Windows Vista Home Premium en XP MediaCenterEdition dat je iets kunt opnemen van de TV-tuner ? Of is daar nog speciale software (bijvoorbeeld van de TV-tuner) voor nodig ?
>> Ja..U kunt 888 eenmalig instellen. Daar worden alle ondertitelingen al automatisch bewaard. Geen speciale software nodig . Alleen Windows Vista Home Premium en XP Media Center Edition 2003.
3) Moet je bij het instellen van de opname al opgeven dat je txt-bladzijde 888 opgenomen wilt hebben ?
>> Nee hoeft niet .. Het wordt alles geregeld door software.
Of worden de teletekst-beeldlijnen mee-opgenomen, zodat txt-888 bij iedere opname sowieso beschikbaar is ?
>> Het wordt altijd meegenomen.
4) Hoe kies je bij het afspelen de Teletekst-knop en 888 ? Gaat dat via een afstandsbediening die bij de TV-tuner van de PC hoort ?
>> via een afstandsbediening via bij de TV-tuner . (hetzelfde procedure, dus eerst teletekst knop daarna 888.

Edward, bedankt voor je antwoorden !